Възрастова макулна дегенерация /ВМД/ е често срещано очно заболяване и водеща причина за загуба на зрение сред хора на 60 и повече години. То причинява увреждане на макулата, малко петно ​​близо до центъра на ретината и частта от окото, необходима за остро, централно зрение, което ни позволява да виждаме обекти, които са право напред.

При някои хора ВМД напредва толкова бавно, че загубата на зрение не се случва дълго време. При други заболяването прогресира по-бързо и може да доведе до загуба на зрение в едното или и двете очи. С напредването на ВМД, замъглената област близо до центъра на зрението е често срещан симптом. С течение на времето замъглената област може да се увеличи или може да се появят празни петна в централното зрение. Обектите също така може да не изглеждат толкова ярки, колкото са били преди.

  Макулната дегенерация сама по себе си не води до пълна слепота, без способност за виждане. Загубата на централно зрение при ВМД обаче може да попречи на прости ежедневни дейности, като например способността за виждане на лица, шофиране, четене, писане или работа отблизо, като например готвене или поправяне на неща в къщата.

Макулата е съставена от милиони светлочувствителни клетки, които осигуряват остро, централно зрение. Тя е най-чувствителната част на ретината, която се намира в задната част на окото. Ретината преобразува светлината в електрически сигнали и след това изпраща тези електрически сигнали през зрителния нерв до мозъка, където те се преобразуват в изображенията, които виждаме. Когато макулата е увредена, центърът на зрителното ви поле може да изглежда размазан, изкривен или тъмен.

Ранните и междинните стадии на заболяването обикновено започват без симптоми. Само цялостен преглед на очите с разширени зеници може да открие макулното изменение. Прегледът на очите може да включва следното:

  • Тест за зрителна острота. Тази очна диаграма измерва колко добре виждат на разстояние.
  • Преглед на очите с разширени зеници. Вашият очен специалист поставя капки в очите ви, за да разшири зениците. Това осигурява по-добър изглед към задната част на окото ви. Използвайки специална лупа, той след това разглежда ретината ви и зрителния нерв за признаци на макулна дегенерация и други очни проблеми.
  • Амслерова мрежа. Вашият очен специалист може също да ви помоли да погледнете Амслерова мрежа. Промените в централното ви зрение могат да доведат до изчезване или появата на вълнообразни линии в мрежата, признак на ВМД.

 

 

 

Има три стадия на ВМД, дефинирани отчасти от размера и броя на друзите под ретината. Възможно е да имате макулна дегенерация само в едното око или едното око да има по-късен стадий на заболяването от другото.

  1. Ранна дегенерация. Тя се диагностицира чрез наличието на средно големи друзи, които са с ширината на средностатистически човешки косъм. Хората с  нея обикновено нямат загуба на зрение.
  2. Междинна. Засегнатите имат големи друзи, пигментни промени в ретината или и двете. Отново, тези промени могат да бъдат открити само по време на очен преглед. Междинната макулна дегенерация може да причини известна загуба на зрението, но повечето хора няма да изпитат никакви симптоми.
  3. Късна фаза. В допълнение към друзите, хората с късна форма на заболяването имат загуба на зрение поради увреждане на макулата. Има два вида късна фаза:
  • При географска атрофия (наричана още суха ВМД) има постепенно разрушаване на светлочувствителните клетки в макулата, които предават визуална информация до мозъка и на поддържащата тъкан под макулата. Тези промени причиняват загуба на зрение.
  • При неоваскуларна (наричана още влажна ВМД), под ретината растат анормални кръвоносни съдове. Тези съдове могат да пропускат течност и кръв, което може да доведе до подуване и увреждане на макулата. Увреждането може да бъде бързо и тежко, за разлика от по-постепенния ход на географската атрофия. Възможно е да имате както географска атрофия, така и неоваскуларна ВМД в едно и също око, като всяко от състоянията може да се появи първо.

Макулната дегенерация има малко симптоми в ранните етапи, така че е важно редовно да преглеждате очите си. Ако сте изложени на риск от появата му поради възраст, фамилна анамнеза, начин на живот или някаква комбинация от тези фактори, не трябва да чакате да усетите промени в зрението, преди да се изследвате за него. Не всеки с ранна форма ще развие късна. За хората, които имат ранна ВМД в едното око и нямат признаци на в другото око, около 5% ще развият напреднала ВМД след 10 години.

С навременното откриване на ВМД, има стъпки, които можете да предприемете, за да намалите допълнително риска от загуба на зрение от късна фаза.

Как се лекува възрастова макулна дегенерация?

Ранна форма

В момента не съществува лечение за ранната степен на заболяването, която при много хора не показва симптоми или загуба на зрение. Вашият очен специалист може да ви препоръча да се подложите на цялостен очен преглед с разширени зъбни лещи поне веднъж годишно. Прегледът ще помогне да се определи дали състоянието ви напредва. Що се отнася до превенцията, заболяването се среща по-рядко при хора, които спортуват, избягват тютюнопушенето и консумират питателни храни, включително зеленолистни зеленчуци и риба. Ако вече имате ранна форма, приемането на някои от тези навици може да ви помогне да запазите зрението си по-дълго.

Междинна и късна форма

Изследователи от Националния очен институт са тествали дали приемът на хранителни добавки може да предпази от макулна дегенерация в проучванията за очни заболявания, свързани с възрастта (AREDS и AREDS2). Те са установили, че ежедневният прием на определени високи дози витамини и минерали може да забави прогресията на заболяването при хора, които имат междинна форма на заболяването и тези, които имат късна фаза на едното око. Първото проучване AREDS показа, че комбинация от витамин А, витамин E, бета-каротин, зелен чай и мед може да намали риска от късна фаза с 25 %. Проучването AREDS2 тества дали тази формула може да бъде подобрена чрез добавяне на лутеин и зеаксантин и установява допълнителна полза при намаляването на риска от късна макулна дегенерация.

     Ако имате междинна или късна ВМД, може да се възползватеот приема на такива добавки. Но първо, не забравяйте да прегледате и сравните етикетите. Много от добавките имат различни съставки или различни дози от тези, тествани в AREDS проучванията. Също така, консултирайте се с Вашия лекар или очен специалист за това коя добавка, ако има такава, е подходяща за Вас. Една от тях е природният продукт „Визиозон“, който съдържа терапевтични дози Лутеин и Зеаксантин, Витамини  А и Е, както и растителни екстракти от Зелен чай и Гинко Билоба.

Само една капсула от продукта дневно  осигурява изключително подхранване на очния апарат, мощна антиоксидантна защита и добро кръвоснабдяване не само на очите, но и на мозъка. „Визиозон“ се предлага в аптечната мрежа без рецепта, на достъпна цена около 20 лева, в опаковка с 30 капсули, достатъчни за едномесечен прием. Изцяло натуралният състав на хранителната добавка не си взаимодейства с лекарства, подходящ е за употреба от всеки, но тъй като действа с натрупване, за да има максимален ефект, трябва да се взима всеки ден, в продължение на минимум 3 месеца.