В днешни времена стресът е навсякъде около нас и може би е най-честият проблем, от който всички страдаме. Макар стресът да е естествена част от живота, когато е продължителен или с високи нива, той може да доведе до промени във физическото, психическото и емоционалното здраве.

По тази така наболяла в днешно време тема, зададохме няколко въпроса на акад. проф.   д-р Дроздстой Стоянов – специалист по психиатрия и най-младият академик в историята на българската наука.

Проф. Стоянов е завършил Медицински университет-София, специализирал е в Университета в Питсбърг, САЩ, Университетите в Оксфорд и Централен Ланкашир, Великобритания и Университета в Базел, Швейцария. Той е научен сътрудник в Центърa за ценност-основана практика в здравеопaзването и социалните грижи, Колеж Сейнт Кейтрин, Оксфорд. Освен това е вицепрезидент на Европейското дружество за личност-центрирана медицина , Зам.-председател на специализираната група по философия в Кралския Колеж на психиатрите, Лондон; член на секцията по философия и хуманитарни науки на Световната психиатрична асоциация, български делегат в секцията по психиатрия на Европейския съюз на медицинските специалисти.

 

– Проф. Стоянов, вярно ли е, че стресът е една от главните причини за развитието на ракови заболявания? Може ли стресът да е предпоставка за отключването и на други болести?

– Това е свеизвестен факт, който е установен от медицината и вече повече от 100 години практически се потвърждава, че психическото пренапрежение и страса могат да предизвикат различни заболявания, включително онкологични, сърдечно-съдови, мозъчно-съдови, кожни, автоимунни.

– Зачестяват случаите на панически пристъпи или т.нар паник атаки, като това не засяга само възрастните, а се проявяват и при по-младите хора. На какво може да се дължи това?

 – Има такава тенденция, от моите наблюдения в амбулаторни условия. Действително, паническите разстройства се превръщат в проблем не само на хората в третата възраст, което е по-скоро очаквано, а и на тинейджъри. Те започват да се превръщат в проблем и на хора на зряла възраст, на какво се дължи това, за съжаление, не мога да Ви отговоря. Най-вероятно причините са многофакторни, но водещата хипотеза от чисто практическа, от чисто клинична гледна точка, би била да бъде, че паническите атаки или паническото разстройство са съществували преди това, под някаквяа друга форма в психическия свят на пациента, когато е бил по-млад. Но тази форма е била генерирана до степен, в която той или тя не са ѝ обръщали внимание.

– Какъв специалист трябва да се потърси при панически пристъп или има повишена тревожност? Психолог или направо психиатър?

 – Редно е да отчитаме, че този вид случаи трябва да бъдат управлявани и лекувани комплексно. Това означава както психолог, така и психиатър и не на последно място е и значението на личния лекар, който трябва да комуникира адекватно със специалистите и да следи за спазване на назначенията им.

Във всички случаи на панически разстройства, подлежат както на фармакологична, така и на психологична терапия. Но на изхода от това комплексно лечение, да речем след около 10-20 седмици, при някои пациенти, поддържащата терапия и наблюдениято остават като отговорност на общопрактикуващия лекар. Затова е нужна много пълноценна системна комуникация, която да свързва личния лекар с другите двама специалисти при адресирането на проблемите, с които се срещат хора, които имат панически разстройства. За съжаление в реалността не се получава така и има дълбоки дефицити в системната организация на психично-здравната помощ.

– Кои са първите признаци на депресия и как човек може разпознае ранните сигнали, за да реагира навреме и да предотврати едно възможно усложнение?

– Първият е нарушение в съня. Характерно е ранното събуждане при меланхолията или трудното заспиване при тревожната депресия. При всички случаи продължителността и качеството на съня страдат.

Вторият предвестник на депресивния епизод е промяната в апетита и загубата на апетит или при тревожната депресия – преяждането. Ввъв всички случаи отклонение от индивидуалната норма на хранително поведение.

Третият критерий, по който да познаем депресията, е нарушение в концентрацията при изпълнение на всекидневни задължения, особено сутрин. Това лесно може да бъде отдадено на умората и недоспиването, много преди да се потърси медицинска помощ. А всъщност най-вероятно е признак, сигнал, че наближава евентуален депресивен епизод.  И  извън това е, най-често пъти загуба на интерес и желание за това лицето да се занимава с дейности, които преди това са му носили удовлетворение, като например хобита, семейни дейности и т.н. Но на един ранен етап, лесно може да бъде сбъркан с някакъв вид сезонна преумора, да речем.

– Защо е важно психичните разстройства да се лекуват навреме?

 – Поради всичко изброено. Тези симптоми, ако бъдат оставени да ескалират, те биха могли да представляват сериозен повод за временна недрудоспособност и да наложат дълго, скъпо и трудно лечение. Ако се неглижират симптомите и се стигне до депресия с всичките си проявления, ще отнеме минимум 2 месеца на пациента да се възстанови от нея.

– Много хора отказват прием на лекарства за депресия и тревожност, защото се страхуват от пристрастяване. Какво е важно да знаят за тях?

 – Важно е да знаят, че преобладаващата част от антидепресантите, както и натуралните препарати, не водят под никаква форма до пристрастяване. Зависимостта е характерна за по-продължителния, над 14 дена прием, на други видове медикаменти, като например транквилизаторите и седативните средства, от групата на бензодиазепините. Извън това, зависимост към антидепресанти и сходни на тях, включително биологични продукти-няма.

– Къде е мястото на билките в терапията на психичните разстройства?

– Те са чудесно подпомагащо и допълващо средство, поради широкия си профил на  поносимост и толерантност. В повечето случаи са безвредни и могат да подобрят ефекта на конвенционалното лечение.

 

MENTAL ZONE® - Зонафарм: зона за здраве и дълголетие

„Менталзон“ е хранителна добавка, създадена в подкрепа на нормалната функция на психичната и нервната системи. Природният състав в продукта е така подбран, че да осигурява помощ срещу всички аспекти, водещи до депресия, тревожност, безсъние, стрес и паник атаки. Във всяка една капсула се съдържат точно количесто активни високачествени растителни екстракти от Маточина и Глог, които не само успокояват нервната система, подобряват съня и повдигат настроението, но и се грижат за здравето на сърцето и сърдечно-съдовата система. Добавените Глицин и Витамин В6 допълват формулата на „Менталзон“, като смекчават тревожността и контролират причините за възникване на депресия и паник атаки.