Остеопорозата представлява намаление на съдържанието на минерални структури, преди всичко в твърдите кости, като последица от нарушаване на равновесието между новата, зараждаща се костна тъкан и умиращата костна тъкан.
Признаците на болестта са болки в костите (кръста, бедрата), деформация и повишена склонност към счупване. Остеопорозата се появява почти у всяка четвърта жена след 45-50 годишна възраст, а на възраст след 75 години 50% от жените имат някакви признаци на остеопороза. Доказано от болестта страдат най-вече жените от бялата раса. При мъжете заболяването се появява много по-рядко.
Различават се два вида остеопороза:
Тип I-постменопаузна – когато се явява при жените между 51 и 65 години и се проявява с понижаване на нивата на половите хормони, понижаване на здравината на костите и чести счупвания на прешлени.
Тип II- сенилна – появява се при жените след 75-годишна възраст. За този тип остеопороза са характерни чести счупвания на шийката на бедрената кост и изразено разреждане на структурата на костите. Между 66-74-годишна възраст се явява особена смесена форма на остеопороза. Причини за възникването са:
- Промяна на нивото на половите хормони след периода на менопаузата (главно понижаване нивото на естрогените).
- Лошо развитие на костите в периода на израстването, предизвикано от недостиг на някои основни изграждащи вещества.
- Недостатъчно използване на Витамин D за приемане и оползотворяване на калция.
- Прекомерно отделяне на Калций от тялото.
- Малко активни движения.
- Неподходяща храна и някои вредни навици.
Как може да се подобри състоянието при остеопороза?
- За гръбначния стълб е добре да се спи на твърдо легло;
- Не трябва да се вдигат тежки предмети. Препоръчително е леки предмети да се вдигат с двете ръце, за да може силата, която действа на тялото да бъде симетрично разпределена.
- Препоръчва се консумация на повече пресни зеленчуци и плодове. За костния метаболизъм много помага Витамин С.
- Максимално трябва да се избягват възможни падания и наранявания. Средата (стълби, баня и т.н.) трябва да бъде обезопасена.
- Задължителна физическа активност поне по 1 час дневно – разходки, леки бягания, плуване, гимнастика и др.
- Повече изгалане на слънце, защото от Витамин D зависи приемането и оползотворяването на калция.
- Максимално редуциране на вредните навици: приемът на цигари и алкохол могат да повлияят на загубата на Калций.
- Прием на подходящи хранителни добавки, които да подхранят костно-ставния апарат с необходимите за нормалното му функциониране вещества.